Niniejszy Regulamin określa ogólne warunki, zasady oraz sposób świadczenia usług przez Gabinet.
I
Zasady ogólne
1. Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) to określona filozofia rozumienia i traktowania drugiego człowieka (klienta) oraz jego stosunku do świata. Na bazie tej filozofii terapeuta z klientem bada dokładnie jego potrzeby (nie problemy), zasoby i mocne strony (nie deficyty i zaburzenia), dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy (nie porażki) oraz wyjątki od sytuacji problemowej.
2. Podstawowe założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach zawarte są w tak zwanej filozofii centralnej, która ma odniesienie zarówno do osób udzielających pomocy, jak i ich klientów:
- Jeśli coś działa, rób tego więcej.
- Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
- Jeśli się nie popsuło, nie naprawiaj.
3. Osoba potrzebująca pomocy jest określana mianem klienta, co stanowi o jego roli i miejscu w terapii rozumianej jako współpracy.
4. Prowadzący / terapeuta stanowi zasób dla klienta. Klient traktowany jest jako ekspert własnego życia. Praca terapeuty polega natomiast na takim prowadzeniu spotkania, aby określić potrzeby klienta, stworzyć wraz z nim wizję możliwego do osiągnięcia celu oraz określić sposoby jego realizacji, wykorzystując przy tym odpowiednie narzędzia i techniki. Wyjątki od problemu, czyli sytuacje, w których nie występowały problemy lub występowały z mniejszym natężeniem, są podstawą i kierunkiem poszukiwania konstruktywnych rozwiązań.
5. Terapeuta poszukuje takich sposobów pracy z klientem, które są dostosowane do potrzeb i możliwości klienta. Zadaniem prowadzącego jest dobór optymalnych metod i dopasowanie procesu zmiany do celów klienta oraz budowanie konstruktywnej relacji.
6. Krótkoterminowość TSR oznacza, że w praktyce ilość spotkań oraz ich częstotliwość wynikają z decyzji klienta (podejmowanej po każdej sesji). Prowadzący pracuje tak, aby czas trwania współpracy był jak najkrótszy w stosunku do możliwości osiągnięcia celu przez klienta, tj. według zasady „maksymalizacji korzyści klienta w najkrótszym możliwym czasie”.
II
Kontrakt
1. Współpraca wymaga zgody ze strony klienta. W przypadku osoby małoletniej istotne jest uzyskanie zgody rodzica lub opiekuna prawnego. We wstępnym etapie prowadzący ustala wraz z klientem ważne dla współpracy kwestie, jak np. zasady odwoływania spotkań, przestrzeganie tajemnicy zawodowej czy opłaty.
2. Sesje terapeutyczne indywidualne trwają 50 minut. W przypadku terapii par i małżeństw 80 minut.
3. Sesje odbywają się o stałych, ustalonych porach. Terapeuta nie utrzymuje kontaktu z klientem poza sesjami. Nie odpisuje na maile i smsy. Nie udziela wsparcia przez telefon itp. Wyjątek stanowi kontakt w celu odwołania terminu sesji/wizyty oraz przesyłanie materiałów do pracy własnej poza gabinetem.
4. Spóźnienie się na wizytę/sesję wiąże się ze skróceniem czasu jej trwania o długość spóźnienia.
5. W przypadku odwołania wizyty/sesji przez specjalistę nie są pobierane opłaty i w miarę możliwości jest proponowane spotkanie w innym terminie.
6. Prowadzący / terapeuta może odmówić podjęcia dalszych spotkań, jeśli uzna, że jego kompetencje są w danym przypadku niewystarczające, aby należycie pomóc Klientowi. W tej sytuacji wskaże odpowiednie placówki specjalistyczne i zaproponuje dalsze sesje u innego specjalisty.
7. Terapeuta ma prawo odmówić terapii w sytuacji, gdy klient w sposób rażący narusza jego dobro osobiste, obraża lub w rażący sposób łamie postanowienia kontraktu.
8. Prowadzący / terapeuta odmawia terapii, gdy klient jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
III
Poufność sesji i dobro klienta
1. Prowadzący / terapeuta przestrzega tajemnicy zawodowej. Treść sesji jest poufna i nie będzie ujawniana osobom trzecim. Prowadzący w fazie zawierania kontraktu informuje klienta o sytuacjach, w jakich jest zobowiązany przepisami prawa do ujawniania informacji uzyskanych od klienta. Następuje to w celu zapewnienia bezpieczeństwa klienta lub innych osób, szczególnie, gdy:
a. zagrożenie zdrowia i życia
b. klient stanowi zagrożenie dla siebie
c. prowadzący uzyska od klienta wiedzę o planach i zamiarach wyrządzenia krzywdy innej osobie
d. w ramach procedury prawnej, na mocy postanowienia wydanego przez prokuraturę i na mocy nakazu sądu o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej
e. na potrzeby superwizji (forma kontroli i nadzoru czy terapeuta wykonuje swoją pracę w sposób etyczny, rzetelny i prawidłowy). W trakcie superwizji terapeuta omawia kwestie związane z terapią klienta w taki sposób, żeby uniemożliwić superwizorowi jego identyfikację. Superwizor zgodnie z przepisami prawa jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej.
2. Z sesji sporządzane są zapisy w dokumentacji klienta, która podlega ochronie przed użyciem jej przez osoby niepowołane. Za przechowywanie i udostępnianie dokumentacji z sesji odpowiada osoba lub podmiot sporządzający. Sporządzający dokumentację informuje klienta o czasie przechowywania sporządzanych dokumentów i zasadach jej udostępniania.
3. Prowadzący / terapeuta nie wystawia opinii do sądu i innych instytucji. Na prośbę klienta może wystawić zaświadczenie potwierdzające udział w terapii.
IV
Płatności
1. W przypadku pierwszej wizyty w celu rezerwacji terminu należy wpłacić zadatek w wysokości:
a. 50 zł – w przypadku terapii indywidualnej, poradnictwa itp.
b. 50 zł – w przypadku terapii małżeńskiej/par, mediacji pojednawczych, poradnictwa itp.
Po odnotowaniu wpłaty – termin zostaje zarezerwowany.
Brak wpłaty zadatku do 2 dni od chwili wstępnej rezerwacji – jest równoznaczny z rezygnacją z usługi.
Zadatek nie zostaje zwracany w przypadku rezygnacji z wizyty.
Pozostałą kwotę należy wpłacić dzień przed wyznaczonym terminem.
2. W przypadku kolejnych sesji terapeutycznych, całą kwotę należy uiścić najpóźniej do godziny 15:00 w przeddzień wizyty. W przypadku, gdy sesja planowana jest na poniedziałek – przedpłata powinna wpłynąć najpóźniej w piątek.
3. Brak przedpłaty w przeddzień zamówionej sesji jest równoznaczny z jej odwołaniem.
4. Odwołanie terminu wizyty/sesji bez konsekwencji finansowych, możliwe jest do godziny 15:00 dnia poprzedzającego spotkanie.
5. Odwołanie terminu wizyty/sesji z przekroczeniem ram czasowych określonych w IV Płatności pkt 4 Regulaminu lub niestawienie się na spotkanie bez informacji na temat nieobecności, wiąże się z pełną odpłatnością, co wynika z konieczności zarezerwowania czasu pracy terapeuty i kosztów rezerwacji gabinetu.
V
Techniki i narzędzia
1. Prowadzący / terapeuta korzysta ze specyficznych dla TSR narzędzi i technik, m.in. przeformułowywania, komplementowania, eksternalizacji, skalowania, pytania o cud oraz innych, które mogą być przydatne do osiągnięcia celu przez klienta.
2. Prowadzący / terapeuta korzysta ze specyficznych dla RTZ narzędzi i technik, m.in. model ABCD emocji, RSA, BZiK, techniki relaksacji oraz wyobrażeniowe, które wspierają w zrozumieniu i modyfikacji przekonań, reakcji emocjonalnych oraz zachowań, które wpływają na samopoczucie i relacje.
3. Prowadzący stosuje różne możliwe i dostępne formy terapii, dostosowane do potrzeb i możliwości klienta oraz własnych kompetencji zawodowych: terapia indywidualna, terapia par i małżeństw, terapia dzieci i młodzieży, Kids’ Skills itp. – przy zachowaniu zasad filozofii centralnej TSR oraz RTZ.
VI
Bezpieczeństwo sesji online
1. Terapeuta mając na uwadze dobro klienta, ma prawo przerwać połączenie, jeśli:
a. klient połączy się w celu innym niż konsultacja lub sesja terapeutyczna
b. klient nie będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu z powodu zaburzeń świadomości np.: po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.
2. Prowadzący / terapeuta nie bierze odpowiedzialności za stabilność oraz bezpieczeństwo systemów komunikacji. Odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo tych serwerów jest zapewniana przez dostawców tych usług. Klient podejmując kontakt z terapeutą zgadza się na korzystanie z zewnętrznych dostawców usług zna oraz akceptuje politykę bezpieczeństwa tych dostawców.
3. W pomieszczeniu, w którym przebywa lub z którego łączy się terapeuta i pacjent nie mogą przebywać osoby trzecie. Udział innych osób w sesji jest dopuszczalny w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzgodnieniu tego przez klienta i doradcę / terapeutę.
4. Jeśli połączenie z przyczyn technicznych nie będzie możliwe do zrealizowania terapeuta i klient zrealizują połączenie w uzgodnionym najbliższym możliwym terminie.
5. Terapeuta nie prowadzi terapii online w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu (myśli samobójcze, samookaleczenia itp.). Zalecany jest jak najszybszy kontakt osobisty z najbliższą placówką medyczną lub kontakt telefoniczny pod numerem 112 w celu poinformowania o tym fakcie odpowiednie służby ratownicze. Jeśli masz myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy proszę skontaktuj się ze specjalistą w swojej okolicy.