5 języków miłości – DOBRY CZAS – coś absolutnie wyjątkowego – cz.2

Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: Czas to miłość

Siedzę sobie na ławce w parku i jestem szczęśliwy. W dłoni trzymam dłoń mojej Basi. Wpatrujemy się w siebie, gdzieś w tle szumią drzewa, dzieci na placu zabaw bawią się w berka… Mógłbym tak jeszcze przez co najmniej kilka stron pisać, ale po pierwsze poeta ze mnie żaden, po drugie chciałbym bardziej się skupić na kolejnym “języku miłości” jakim jest DOBRY CZAS. 


Ostatnio pisałem o wyrażeniach afirmatywnych i ich znaczeniu w związku, jak ważną odgrywają rolę. Więcej możecie przeczytać tutaj: 5 języków miłości – komplementuj, podziwiaj, chwal – cz.1. Spędzanie ze sobą wspólnego czasu wydaje się bardzo dobrą inwestycją, poczynioną w budowaniu trwałego i dobrego związku, który będzie w stanie przetrwać niejedną burzę. Na początku wyjaśnijmy sobie o co nie chodzi w “dobrym czasie”. Nie chodzi o wspólne oglądanie filmu na kanapie przed telewizorem. Skupiamy się wtedy na filmie, programie czy jakimś talk show.

Nawet jeżeli jest to jakaś romantyczna komedia czy wyciskacz łez zawsze skupiamy się na filmie. Spacer rodzinny w weekendowe popołudnie podczas, którego żona nieustannie zajęta jest dzieckiem, a mąż “siedzi” na telefonie to również nie “dobry czas”. Podobnie ma się rzecz w domu kiedy mąż opowiada żonie o swojej pracy, a ona przegląda magazyn dla kobiet. 

Dobry “wspólny czas” to skupianie się na sobie.
Patrzenie sobie nawzajem w oczy, wspólny spacer czy kolacja w restauracji. Dobry czas to wspólne robienie czegoś razem np. gra w planszówkę, wspólne wyjście na basen czy kręgle pod warunkiem, że skupiamy swoją uwagę na drugiej osobie.


!!! Dobry czas to także czas spędzony z synem lub córką na wspólnej zabawie na placu zabaw czy grę w piłkę !!!

“Poświęcenie czasu na realizację wspólnego celu informuje o trosce
o drugą osobę, o radości z bycia razem, z tego,
że robimy coś wspólnie”1.

Gary Chapman

Rozmowa – otwórz się!


Rozmowa to także okazja, aby spędzić trochę czasu RAZEM. Rozmowa oczywiście różni się od wyrażeń afirmatywnych. W pierwszym przypadku skupiamy się na tym co słyszymy w drugim przypadku na tym co mówimy2. Dobra rozmowa to czas kiedy moją miłość okazuję przez słuchanie tego, co do mnie mówi druga osoba. Okazuję w ten sposób szacunek i zrozumienie, zadaje pytania, aby upewnić się czy dobrze rozumiem co drugi człowiek chce mi powiedzieć, co czuje.


Czasami wystarczy tylko wysłuchać, dać drugiej osobie swój czas, zrozumieć ból, cierpienie, radość, nadzieje, troski, marzenia kochanej osoby. Dobry czas spędzony na rozmowie to także okazja, by samemu odsłonić i otworzyć się, powiedzieć o swoich uczuciach, emocjach. To bardzo ważne w związku! Dla niektórych na początku, może to być bardzo trudne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy kiedy w dzieciństwie nie pozwalano nam wyrażać swoich emocji.
Może właśnie teraz jest ku temu dobra okazja, aby spróbować popracować nad wyrażaniem tego co “w nas jest”, naszych myśli, stanów emocjonalnych?

Na zakończenie mała ściąga czy jak kto woli – instrukcja obsługi  jak dobrze wspólnie spędzać czas z ukochaną osobą. Może kogoś z was zainspiruje to do konkretnych działań w najbliższych dniach.

Grafika: Przemysław Bratkowski
Do stworzenia użyto elementów ze strony Freepik

Do dzieła !!!

Autor: Przemysław Bratkowski


1. Cyt. G.Chapman, 5 języków miłości, Kraków 2014, s.67
2. Por. Tamże, s.68


Data publikacji: 09 wrzesień 2019r

Inne artykuły z tej KATEGORII