
Kids” Skills to metoda pomagania dzieciom w przezwyciężaniu problemów z emocjami i zachowaniem. Została opracowana przez psychiatrę i trenera Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach Bena Furmana. Razem z Tapani Ahola, długoletnim współpracownikiem, stworzyli narzędzia oparte na Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach, które zapoczątkowały stworzenie programu Kids’ Skills – Dam radę!
Nie traktujmy dzieci jak dorosłych!
Przez wiele lat pomaganie dzieciom i młodzieży nie było czymś ważnym. Bagatelizowano ich problemy lub sprowadzano je do problemów jakie mają rodzice. Bardzo często zapominano o tym, że dorośli mają inne spojrzenie na doświadczenia życiowe niż dzieci. Kłopoty nastolatków postrzegano jako coś banalnego, a kiedy młody człowiek przychodził z problemem do dorosłego, nie raz mógł usłyszeć: „przejdzie ci”, „wyrośniesz z tego”, „to błahostka”. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że dzieci są dziećmi, a nastolatkowie są nastolatkami. To osoby, które są w drodze ku dorosłości, ale jeszcze dorosłymi nie są. Myślą inaczej, czują inaczej, mają swoje ograniczenia i mają swoje umiejętności.
W jakich sytuacjach można stosować metodę?
Metoda Kids’ Skills – Dam radę! to metoda, która pomaga dzieciom w uczeniu się umiejętności przezwyciężania problemów emocjonalnych i behawioralnych. Powstała z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 12 lat. Natomiast jej zmodyfikowana wersja Mission Possible ma zastosowanie u nastolatków jak również u osób dorosłych. Metoda użyteczna jest m.in. w przypadku:
➡ niewłaściwych zachowań
➡ lęków
➡ zaburzeń koncentracji
➡ napadów złości
➡ agresji
➡ problemów z jedzeniem lub snem.
Jest metodą bezpieczną, a w najgorszym przypadku może okazać się nieskuteczna. Jest to metoda pomagania dzieciom i młodzieży w rozwiązywaniu ich problemów, które można przezwyciężyć, ucząc się nowych umiejętności. Nie powinna jednak zastępować pomocy lekarskiej lub interwencji chroniącej dziecko, gdy jest ona wskazana i konieczna.
Jak to wygląda?
Kids’ Skills -Dam radę! – składa się z 15 kroków. Natomiast Mission Possible z 17 wyzwań. Kluczową ideą programów jest określenie jaką umiejętność potrzeba rozwinąć, aby przezwyciężyć problem. Zmiana perspektywy z problemów na umiejętności sprawia, że umiejętność jaka jest do opanowania zostaje wyrażona w pozytywny sposób, a nie jako coś czego nie powinno się robić. Na przykład, jeśli problemem dziecka jest to, że krzyczy i zbyt głośno mówi, potrzebuje ono zdobyć umiejętność mówienia cicho i łagodnie. Trudno byłoby zademonstrować i ćwiczyć „nie krzyczenie”. Z kolei ćwiczenie umiejętności „mówienia cicho”, „używania właściwych słów” czy „wyrażania swojego rozczarowania we właściwy sposób” – jest czymś co dziecko może samodzielnie robić i trenować.
To zaledwie maleńka odsłona tego co zawiera program. Jako certyfikowany praktyk metody serdecznie polecam i zapraszam do współpracy.
Zobacz: Terapia dzieci i młodzieży
Autor: Barbara Bratkowska
Foto: pl.freepik.com
Opracowano na podstawie:
B. Furman, Program „Dam radę” w praktyce, Warszawa 2011.