Od ciebie zależy jak sobie poradzisz z trudnościami

Usłyszałam kiedyś na szkoleniu następującą opowieść:

Dawno temu pewien starszy, uczony człowiek, który potrafił czytać w ludzkich myślach, przybył do pewnego miasta, by głosić kazania. Wszyscy mieszkańcy oczekiwali jego przybycia z wyjątkiem 13-letniego chłopca, który postanowił poddać w wątpliwość umiejętności mędrca. Pobiegł on szybko na pole i schwytał motyla. Pomyślał sobie:
Schowam motyla i zapytam mędrca co trzymam w dłoni. Jak odpowie, że motyla to zapytam go dalej, czy jest martwy czy żywy? Jak odpowie, że żywy to go szybko zmiażdżę, a jak odpowie, że jest martwy to go wypuszczę i sobie odfrunie!
Tak postanowiwszy, podszedł do mędrca z innymi ludźmi i zapytał:
– Mądry człowieku, co trzymam w dłoni?
– Motyla – odpowiedział mędrzec.
– Czy jest on martwy czy żywy?
Starszy człowiek zamknął oczy i zamyślił się na chwilę, po czym odpowiedział łagodnym głosem:
– Synu … on jest w twojej dłoni. Jego życie całkowicie zależy od ciebie.


Mamy tendencje, by trudności i bolesne przeżycia – wydarzenia, na które nie mamy bezpośredniego wpływu – traktować jakoś coś co zsyła na nas los. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od źródła tych wydarzeń, tak naprawdę od nas zależy jak sobie z nimi poradzimy. Każdy z nas posiada umiejętności i mocne strony, które pomagają pokonywać przeciwności i znajdować rozwiązania.

Wszystkie te strategie mogą być rozwijane, szlifowane, udoskonalane i urzeczywistniane poprzez odpowiedni trening lub terapię. Jeśli chcesz odkryć swoje mocne strony, dowiedzieć się jak możesz wykorzystać swoje umiejętności i cechy osobowości, by rozwiązywać swoje problemy. Skontaktuj się ze mną.

Basia

Inne artykuły z tej KATEGORII