Chałka Basi 30+


Składniki:

  • 500g mąki pszennej
  • 25g drożdży (dla miłośników smaku drożdżowego 50g polecam) lub 1 opakowanie drożdży instant
  • 250ml słodkiej śmietany 30%+ (może być również 36%)
  • 2 całe jajka + 1 białko (żółtko zostawiamy do smarowania chałki)
  • 50g cukru (miłośnicy słodkich chałek mogą dać 75g)
  • szczypta soli


Przygotowanie:
Drożdże rozpuszczamy w lekko podgrzanej śmietance (w przypadku drożdży instant mieszamy od razu z mąką). Do mąki dodajemy wszystkie podane wyżej składniki i wyrabiamy z nich ciasto. Jeśli będzie ono za rzadkie, dodajemy mąkę (nie za dużo – ciasto musi być miękkie). Pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość formujemy warkocze.


Splot chałki dla początkujących:
2 warkocze:
Z 2/3 ciasta formujemy 3 wałki ok. 40cm i zaplatamy z nich warkocz. Natomiast z pozostałej 1/3 części ciasta formujemy wałki o długości 35cm i zaplatamy z nich mniejszy warkocz. W dużym warkoczu robimy wgłębienie, smarujemy je żółtkiem rozmąconym z mlekiem i nakładamy na niego mniejszy warkocz (zdjęcie po prawej).

Splot chałki dla zaawansowanych:
1 warkocz:
Z ciasta formujemy 6 wałków o długości ok. 40cm i zaplatamy z nich 1 warkocz (zdjęcie na górze). Warkocz pleciony w specyficzny sposób sprawia, że z każdej strony widzimy plecionkę: i na górze i po bokach.


Odstawiamy chałkę do ponownego wyrośnięcia. Tuż przed włożeniem do piekarnika smarujemy całą chałkę rozmąconym żółtkiem z mlekiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika.

Pieczemy ok. 20-25 minut
Temperatura: 180-200C

Ps. Ilość ciasta wystarcza na 2 chałki średniej wielkości lub jedną bardzo dużą.

Barbara Bratkowska


Data publikacji: 02 maj 2020rInne artykuły z tej KATEGORII