5 języków miłości – PRZYJMOWANIE PODARUNKÓW – cz.3


Dawanie podarunków jako wyraz miłości jest powszechnie znane i praktykowane w wielu kulturach i przy różnych okazjach, a prezenty same w sobie, są krótko pisząc wizualnymi symbolami miłości. W ramach zwyczaju ślubnego zwanego „wykupinami” Pan młody zjawia się w domu Pani Młodej i obdarowuje ją podarkami. Jako fotograf ślubny, jestem bardzo często świadkiem takich wydarzeń. Pan Młody ma ze sobą cały zestaw prezentów, zaczyna od kwiatów, biżuterii, gotówki, kluczy do auta, a na koniec daje na przykład klucze do mieszkania.


Podobnie można by spojrzeć na moment zaślubin, kiedy to Para Młoda zakłada obrączki nie sobie samemu, ale zakładają je sobie nawzajem, obdarowując się w ten sposób jednym z najważniejszych symboli małżeństwa. Co ciekawe to właśnie zdjęcie obrączki oznacza koniec tej relacji – ściągając prezent podarowany przez kiedyś bliską mi osobę pokazuje, że związek ten ma poważne kłopoty.

Podarunki? Jakie?

Na nasze pierwsze wspólne Boże Narodzenie (wtedy byliśmy jeszcze parą narzeczonych) postanowiłem kupić Basi srebrne kolczyki. Zanim to jednak zrobiłem rozeznałem po pierwsze czy lubi chodzić w kolczykach, jeśli tak czy ma jakiś preferowany styl? Przy tego typu prezentach trzeba uważać i jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, idealnie zrobić krótki wywiad. Trochę poświęciłem czasu na chodzenie po sklepach i przeglądanie stron internetowych. Od razu widziałem, co jej się spodoba i bez wahania kupiłem kolczyki w kształcie przypominającym sople lodu (?) zdobione kryształkami. Kolczyki bardzo spodobały się Basi, bardzo ładnie w nich wygląda. Zakłada je przy ważniejszych okazjach, wspominając początki naszego bycia razem. 

Podarunki nie muszą być drogie !!!

Warto zauważyć, że podarunki nie muszą być drogie – tu raczej chodzi o sam fakt ich wręczenia i emocje, które się za nimi kryją. Ten konkretny przedmiot będzie przypominał chwile, które przez całe lata będą towarzyszyły obdarowanej osobie.  Jeżeli dawanie prezentów to język miłości twojej drugiej połowy – jesteś szczęściarzem, bo to jeden z łatwiejszych języków i z pewnością szybko się go nauczysz. Kiedy kupiłem żonie wagę elektroniczną, ponieważ zaczęła piec chleby i potrzebowała dokładnie odmierzyć ilość zakwasu do chleba, powiedziała: “Ty to mnie musisz naprawdę kochać”. Zobacz chleby mojej żony – KLIK – robi takie cuda!

Podarunek można również zrobić samemu i tu możliwości jest bardzo dużo, zaczynając od wykonanego przez siebie breloczka do kluczy skończywszy na pomalowaniu płotu czy zrobieniu ogrodu na balkonie. Na kolejne urodziny mojej żony postanowiłem dać jej coś wyjątkowego. Ponieważ Basia bardzo uwielbia kwiaty i przyrodę postanowiłem razem z córką zrobić na balkonie mini ogród. Kupiłem trochę roślin, wazony w których stoją świece, a nad głowami powiesiłem lampiony.


Do tego wszystkiego zawiesiłem białe zasłony, chroniące nas przed słońcem. Nasza córka, Karolina pomagała w dekorowaniu i ustawianiu wszystkiego na swoje miejsce i bardzo się w te wszystkie prace zaangażowała. Był to doskonały czas na budowanie relacji między mną a córką. Prezent niespodzianka udał się! To był bardzo dobry pomysł. Teraz spędzamy razem z żoną romantyczne wieczory w naszym “ogrodzie”. 

Pomysły

Jak już wcześniej pisałem podarunki są wizualnymi symbolami miłości. Jeżeli nie masz pomysłu na prezent zrób listę rzeczy, które twój współmałżonek  dostał i cieszył się z nich najbardziej. Zapytaj też o to najbliższych, być może coś ci podpowiedzą. Ważne, abyś nie czekał na specjalne okazje. Kup coś czasem bez okazji albo sam stwórz okazję! Na przykład z okazji tego, że dzisiaj jest poniedziałek. Moja żona bardzo lubi kwiaty i zawsze dostaje je przy jakiejś okazji, ale i bez okazji – ot tak po prostu! Jak widzisz pomysłów na prezenty może być bardzo dużo, wystarczy tylko przyjrzeć się swojej żonie lub mężowi.

TY jesteś prezentem

Istnieje rodzaj niematerialnego prezentu, który jest cenniejszy niż podarunek, który można wziąć do ręki – jesteś nim TY SAM. To bycie przy współmałżonku, gdy on cię potrzebuje! Fizyczna obecność w kryzysowej sytuacji to największy dar, jaki możesz dać swojemu współmałżonkowi. Wówczas to twoje ciało staje się symbolem twojej miłości. 
Gary Chapman w swojej książce opisuje historię swojego pacjenta/klienta, którego głównym językiem miłości były drobne prezenty / przyjmowanie podarunków:

«Kiedy umarła moja matka, przełożony mojej żony powiedział jej, że może się zwolnić z pracy na dwie godziny, żeby pójść na pogrzeb, ale potem musi wrócić do biura na całe popołudnie. Żona powiedziała mu, że ja potrzebuję jej wsparcia i że musi dostać cały wolny dzień. Szef odparł: “Jeśli nie będzie cię przez cały dzień, możesz stracić pracę”. A moja żona odrzekła: “Mój mąż jest dla mnie ważniejszy niż praca”. Cały dzień spędziła ze mną. I wówczas poczułem jej miłość mocniej niż kiedykolwiek przedtem. Co ciekawe wcale nie straciła pracy. Jej przełożony wkrótce odszedł z firmy, a jej zaproponowano jego stanowisko»1.

Jeżeli rozumiemy język miłości drugiej osoby i “rozmawiamy” w tym języku, zbiornik miłości cały czas jest pełny. Wiesz już, że podarki nie muszą być wcale drogie, możesz zrobić coś samemu: kartkę z wyznaniem miłości, rysunek. Innym razem możesz zaproponować wspólne czytanie książki. Wreszcie prezentem może być twoja obecność – udział w dowolnym wydarzeniu i towarzyszenie współmałżonkowi przy mniej lub bardziej ważnych okazjach (może polubisz filharmonię albo żużel?).

Autor: Przemysław Bratkowski


1. Cyt. G.Chapman, 5 języków miłości, Kraków 2014, s.94.


Data publikacji: 29 czerwiec 2020 r.

Inne artykuły z tej KATEGORII

1 komentarz

  1. Z tymi prezentami to jest róznie, ja zawsze mam problem bo chce coś podarowac partnerowi a nie wiem co, jak pytam co potrzebuje mówi że nic 🙂 więc słucham na codzień co mówi itp i zapamiątuje a potem wykorzystuje 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.