5 języków miłości – DROBNE PRZYSŁUGI – cz.4

Przysługi to kolejny język, w którym możemy okazywać sobie miłość, pod warunkiem, że dobrze poznamy ten język i nauczymy się z niego korzystać. Przez drobne przysługi należy rozumieć “co nasz współmałżonek chciałby, żebyśmy zrobili”. W ten sposób pokazujemy naszą miłość, poprzez służbę drugiej osobie. Co dokładnie należy rozumieć pod drobnymi przysługami?


Lista może być bardzo długa, zaczynając od ścierania kurzy, wynoszenia śmieci, odkurzania, robienia zakupów, odbierania dzieci ze szkoły, płacenia rachunków, podlewania kwiatów, koszenia trawy czy dbania o samochód. Z jednej strony możliwość jest bardzo dużo z drugiej strony jest to język, który wymaga czasu, aby się go dobrze nauczyć. Przysługi mogą być przeróżnie odbierane i może okazać się, że wszelkie starania i wysiłki, nie będą przynosiły oczekiwanego efektu. W dłuższej perspektywie prowadzić to może do frustracji zarówno z naszej strony jak i ze strony naszych współmałżonków. Masz jednak dwie możliwości. Możesz wykonać kilka czynności na przykład w domu i obserwować reakcję żony/męża. Być może macie już na tyle długi staż, że z łatwością przyjdzie ci wyliczenie tego, co twojemu współmałżonkowi sprawia radość i przyjemność. Jeżeli jest jednak inaczej proponuję bardzo prostą i skuteczną metodę.

Poproś ukochaną osobę, aby na kartce napisała 4-5 rzeczy które zrobione dla niej sprawią, że będzie czuła się kochana.

Na liście mogą znaleźć się rzeczy, których szczególnie nie lubi robić lub które wymagają od niej dużo wysiłku. Pamiętaj, aby taką listę potraktować bardzo poważnie. Dla twojej żony/męża będzie to dowód tego, jak bardzo ją/jego kochasz. Nie chowaj tej listy na dno szuflady i nie wkładaj między książki na półce. Brak konkretnych działań i wypełniania zadań z listy będzie potraktowane bardzo lekceważąco i w dłuższym czasie może odbić się to na waszej relacji. Kiedy więc zdecydujesz się poprosić o taką listę, potraktuj wypisane na niej zadania bardzo poważnie i starannie. Brak zaangażowania i robienie czegoś na odczepnego lub narzekanie pod nosem raczej będzie anty-świadectwem miłości wobec twojego współmałżonka. Da wyraźny znak, że nie jest dla ciebie ważny, podobnie jak zadanie, którego w gruncie rzeczy sam postanowiłeś się podjąć.

Jednym ze sposób realizacji zadań może być użycie strategii: 

Determinacja: Powieś ulubione zdjęcie żony/męża razem z listą zadań. Ilekroć zerkniesz na listę zobaczysz kobietę/ mężczyznę, na której/którym ci zależy i o wiele łatwiej przyjdzie ci realizacja kolejnych zadań. 

Dyscyplina: Niektóre zadania będę wymagały od ciebie dyscypliny. Nie wszystko będzie dało się zrobić w ciągu godziny, dwóch czasami niektóre przysługi będą wymagały poświęcenia przez kilka dni. Ważna jest dyscyplina i systematyczność w twoich działaniach.

Poświęcenie: Istotne będzie to, aby skończyć to co się zaczęło. Rozłóż zadanie w czasie w taki sposób, aby systematycznie je zrobić od początku do końca. Nie chciałbyś usłyszeć od swojej żony “Mężu już 4 miesiące już kosisz trawę, wypadałoby to skończyć przed Bożym Narodzeniem”. 

“Prośby pozwalają ukierunkować miłość, żądania ją zatrzymują”

Gary Chapman

Nie można od kogoś wymusić miłości, tego aby ktoś cię kochał. Nie można również wymuszać próśb na kochanej osobie, nawet w imię dobra czy miłości. Język drobnych przysług jest językiem, w którym najłatwiej o możliwość nadużyć. “Kiedy traktujemy nasze żony jak przedmioty – albo przynajmniej dajemy im powody, by czuły się traktowane jak przedmioty – nie możemy liczyć na miłość.” Prawdziwa miłość w swojej naturze wymaga prawdy z jednej strony z drugiej wolności. Bez wolności nie ma mowy o miłości, a w jej miejscu rodzi się tyrania. Język miłości drobnych przysług wymaga dużej wrażliwości na drugą osobę i traktowanie jej jako daru, a nie jako celu do osiągnięcia swoich potrzeb.


Istotne będzie również, to aby dobrze rozpoznać język miłości. Jeżeli szczere wysiłki próbującego przemówić językiem drobnych przysług nie przynoszą spodziewanego efektu trzeba na nowo przyjrzeć się językowi miłości żony i na nowo ocenić sytuację. Może okazać się, że drobne przysługi to nie ten język, w którym twój współmałżonek odbiera miłość. Często używamy dwóch a czasem nawet trzech języków, w pierwszej kolejności należy zaspokoić jednak ten, który jest tym głównym językiem miłości. Jeżeli drobne przysługi są na drugim miejscu najpierw postaraj się o “przemawianie” w pierwszym – głównym języku miłości swojej ukochanej osoby.


Komunikacja dwóch osób wtedy jest skuteczna i przynosi największe korzyści dla obydwojga, kiedy jest prowadzona w dobrze znanym sobie języku, a komunikaty nadawane i odbierane są tak samo czytelnie dla nadawcy jak i odbiorcy. Warto podjąć wysiłek i trud, aby zrozumieć język ukochanej osoby oraz wyrażać w nim miłość każdego dnia. Pełne zbiorniki miłości naszej drugiej połowy z pewnością przełożą się na długi i szczęśliwy związek, którego inni będą nam mogli tylko pozazdrościć. Drobne przysługi może i wymagają większego nakładu pracy  i naszego zaangażowania niż pozostałe języki miłości, to co jednak dostajemy z powrotem trudno zmierzyć, zważyć, policzyć czy w jakikolwiek sposób oszacować. Prawdziwa miłość zdaje się umykać matematyczno-fizycznym określeniom czy definicjom.  

Autor: Przemysław Bratkowski


Bibliografia:
Chapman G., 5 języków miłości, Kraków 2014.
Chapman G., 5 języków miłości dla mężczyzn, Kraków 2016.


Data publikacji: 07.07.2020 r

Inne artykuły z tej KATEGORII