On i ona inaczej patrzą na seks? cz.2


Małżonkowie bardzo często żyją w przekonaniu, że żona będzie reagować jak mąż, a mąż jak żona. Kierują się zgodnie z zasadą: traktuj współmałżonka tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Pozwól, że wyprowadzimy cię z tego błędu. Bóg uczynił nas innymi, po to, abyśmy się wzajemnie uzupełniali i dopełniali. Kiedy ofiarujemy współmałżonkowi to, czego POTRZEBUJE, a nie to co my uważamy, że jest dla niego „dobre”, wówczas doświadczamy prawdziwego intymnego zjednoczenia.


Różnice

Mężczyzna odczuwa więź z żoną przez doświadczenie orgazmu. Akt małżeński otwiera jego uczucia, czyni go bardziej czułym i wrażliwym na potrzeby kobiety. Seks daje mu poczucie bliskości i intymności. Mało tego, to seks wyzwala w mężczyźnie delikatność, czułość i łagodność. Kobieta odczuwa więź z mężem przez doświadczenie emocjonalnego połączenia. Poczucie bliskości, okazywana czułość, delikatność i łagodność wyzwala w kobiecie pragnienie współżycia z mężem.

Konflikt?

Żona potrzebuje miłości, bliskości i intymności przed pójściem do łóżka. Mąż potrafi tą miłość, bliskość i intymność odczuwać w pełni po akcie małżeńskim. To jakiś żart? Nie! Różnice te pokazują nam na czym polega prawdziwa istota aktu małżeńskiego. Seks jest rodzajem służby. Aby nasze potrzeby zostały zaspokojone, musimy najpierw zaspokoić potrzeby współmałżonka.

Dla kobiety seks zaczyna się od trzymania się za ręce, wspólnych wygłupów, śmiechów, rozmów, odczuwania akceptacji czy dzielenia się uczuciami. Od zwykłego pocałunku w policzek, zanim mąż wstanie z łóżka, poprzez przytulenie kiedy wraca z pracy do domu. Te gesty sprawiają, że kobieta czuje się bezpiecznie i chętnie ofiarowuje mężowi swoje serce i ciało. Mężczyzna łatwiej nawiązuje więź emocjonalną poprzez seks. Pozytywna odpowiedź żony na seksualne pragnienie męża, buduje u niego pewność siebie i czyni go bardziej troskliwym i czułym.

Miej świadomość różnic

Dr Gary Rosberg i jego żona Barbara specjaliści do spraw małżeństw i rodzin, którzy prowadzą kampanię przeciwrozwodową w USA, trenerzy i autorzy licznych poradników, zwracają uwagę na dwie kluczowe kwestie:

  1. Jeśli żona zgadza się na współżycie, ale tylko dla świętego spokoju:
    „zróbmy to szybko, bo chce już iść spać” – nie zaspokaja tak naprawdę potrzeb męża. Dlaczego? Ponieważ mężczyzna ma w sobie ogromne pragnienie zaspokojenia swojej wybranki. Pragnie, aby jego żona doświadczyła tej samej radości co on. Ważnym jest, abym kobieta miała świadomość, że jeśli nie angażuje się całym sercem podczas aktu seksualnego, to wysyła mężowi takie komunikaty jak:
    „Wolę robić inne rzeczy niż kochać się z tobą”, „Nie działasz już na mnie”.
  2. Żadna kobieta nie chce czuć się jak przedmiot seksualny i być wykorzystywana do zaspokajania przyjemności seksualnej męża. Żona odpowiada TAK mężowi, który zabiega o jej serce. Jeśli mąż nie zaspokaja potrzeby czułości żony, ona najczęściej czuje się niekochana i dlatego nie reaguje pozytywnie na propozycje zbliżenia.

Seks jest służbą, wzajemnym obdarowywaniem się. Udany seks wymaga całkowitego KONCENTROWANIA SIĘ na drugiej osobie! Dla żony sfera fizyczna nie będzie miała znaczenia dopóki mąż nie zaspokoi jej potrzeb emocjonalnych. Z kolei mąż, aby mógł odczuwać bliskość i intymność ze swoją żoną, potrzebuje właśnie seksu. Kiedy żona ignoruje potrzeby męża, czuje się niechciany i niekochany. Neurolog Michael Gurian twierdzi, że seks jest jednym z najskuteczniejszych sposobów okazania troski mężowi i dostarczania mu motywacji, a: „jednym z głównych powodów, dla których mężczyźni pragną współżyć częściej niż kobiety jest to, że tak dobrze czują się z wysokim poziomem oksytocyny – to tak wspaniale odczuwać silną więź z drugą osobą… W męskiej biochemii seks jest dla mężczyzny najszybszym sposobem zbudowania więzi z kobietą”1.
Ciekawostka:
Oksytocyna to hormon szczęścia, związek chemiczny, który odpowiedzialny jest za „więź emocjonalną”. Poziom oksytocyny u kobiet jest dziesięciokrotnie wyższy niż u mężczyzn. Taki poziom jaki mają kobiety, mężczyźni osiągają jedynie po współżyciu2.

Czy to oznacza, że nigdy nie mogę powiedzieć „NIE” mężowi?

Nie! Akt małżeński naznaczony jest cechą wolności i jak już pisaliśmy w artykule Seks jest Bożym pomysłem cz.1 wyklucza on jakąkolwiek formę przymuszania drugiej osoby. Kobieta jedynie musi zrozumieć co oznacza odmowa dla męża. Gdy żona mówi „nie”, on czuje się emocjonalnie odrzucony, wręcz jest to dla niego wstrząs emocjonalny. I jak wielu twierdzi, że kobiety są istotami wrażliwymi, tak w dziedzinie seksu mężczyźni są wrażliwsi niż kobiety! Dr Gary Rosberg zaleca, aby kobieta, która mówi „nie”, okazała mężowi swoją miłość. Powiedziała, że go kocha, przytuliła, złapała za ręce i podała jasne powody odmowy, np. złe samopoczucie, nierozwiązany konflikt, zmęczenie itp. Po drugie powiedziała mężowi, czego może się spodziewać, kiedy nastąpi intymne zbliżenie, np. „później” w nocy, następnego dnia, za 2 dni. Po trzecie: spełniła swoją obietnicę3.


Niech wasze „później” nastąpi (…) Kiedy „później” nigdy nie przychodzi, wkrótce mąż przestanie ufać twemu słowu – nie tylko w sferze seksualnej, ale także w każdej innej.

Dr Gary Rosberg

Podsumowując

Oboje małżonków pragnie tego samego w życiu seksualnym: relacji, intymności i spełnienia. Różnice jednak polegają na sposobie ich zaspokajania. U mężczyzn następuje to przez fizyczny akt seksualny, a u kobiet przez więź emocjonalną. I na tym polega piękno naszych różnic. To one uczą nas czystej i oddanej miłości, pomagają wymiatać brud i egoizm ze sfery seksualnej. Kiedy stawia się potrzeby współmałżonka na pierwszym miejscu, buduje się trwałe i piękne więzi, a ciała i dusze małżonków stają się JEDNO. ON pragnie stosunku fizycznego, ONA pragnie stosunku emocjonalnego – kiedy połączą stosunek fizyczny z emocjonalnym, odnajdą drogę do wspaniałego i niepowtarzalnego seksu.

Barbara Bratkowska i Przemysław Bratkowski


1. G.L.Thomas, Cenniejsza niż perły, Warszawa 2015, s.244-245.
2. Tamże, s.244.
3. Por. G.B.Rosberg, G.Kolbara, 5 tajemnic dobrego seksu, Warszawa 2011, s.108-109.
Foto: pl.freepik.com


Data publikacji: 25.07.2020 r

Inne artykuły z tej KATEGORII

1 komentarz

  1. Dorota says:

    Jestem pod wrażeniem jakie to proste!

Możliwość komentowania została wyłączona.