Projekt: „Mama córce-kobieta kobietce”

Projekt „Aktywne mamy –świadome swojej płodności nastolatki” realizowany jest od lipca 2019 roku do listopada 2020 roku przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. dr med. J. Rötzera www.iner.pl
Inicjatywa została sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności -Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.


Okres dojrzewania

Okres dojrzewania budzi w wielu rodzicach niepokój. Kończy się okres zależności, a nasze nastoletnie dzieci testują własną samodzielność i sprawdzają jak sobie można radzić bez rodziców. „Sieć” bezpieczeństwa, którą stanowimy, jest jednak bardzo potrzebna naszym dzieciom, bo gdy fizycznie lub duchowo nas brakuje wpadają w panikę. Wciąż jesteśmy dla nich znaczącymi postaciami, na których opierają swoje poczucie bezpieczeństwa.

Miłość i więź

Miłość i więź – czyli pierwsze pokarmy dla dziecka, zawsze będą dobrym wyborem. Relacja jest czymś więcej niż klucz to „filar i smar, dzięki którym drzwi się otwierają”1. I między innymi po to został stworzony projekt „Mama córce – kobieta kobietce”, aby stworzyć przestrzeń do rozmowy i budowania relacji mamy i córki na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem. To zwykle mama dostrzega pierwsze symptomy rozkwitania kobiecości u swojej córki. Towarzyszy jej i wspiera kiedy wchodzi w okres dorastania. Przeprowadza z nią pierwsze „poważne” rozmowy, a cała rodzina wchodzi w kolejną fazę cyklu życia rodzinnego.

Po co projekt?

Celem projektu jest wesprzeć mamę 10-12 letniej dziewczynki, by mogła w wyjątkowy i kobiecy sposób rozmawiać ze swoją córką o okresie dorastania: o tym, jak będzie zmieniało się jej ciało, o pojawieniu się pierwszej miesiączki, pięknie funkcjonowania kobiecego cyklu, o dojrzewaniu i płodności.
Na czym ma polegać wyjątkowość tych rozmów?
Na możliwości skorzystania z przepięknie opracowanych zestawów i materiałów edukacyjnych, które nie tylko są profesjonalnie opracowane pod względem merytorycznym, ale również „dopieszczone” pod kątem wizualnym. Wszystko po to, aby pomóc mamie zachwycić córkę pięknem jej rozkwitającej kobiecości.

SPOT projektu:


Strona projektu: https://mamacorce.iner.pl/

Polecamy!

Basia z Przemkiem


1. I.Filliozat, Już się nie rozumiemy!, Kraków 2018, s.332.


Data publikacji: 21 wrzesień 2020 r

Inne artykuły z tej KATEGORII