Świeże bułeczki na śniadanie lub kolację – przepis


Świeże, pachnące z delikatną chrupiącą skórką, miękkie, wilgotne i pulchne w środku. Można zajadać na słodko lub z ulubioną wędliną. Pieczenie ich to sama przyjemność i doskonała okazja, by mile zaskoczyć wszystkich domowników. Z pewnością ucieszy się mąż, a dzieci zjedzą je w mgnieniu oka. Nie musimy dodawać, że wspólne posiłki to doskonała okazja na budowanie więzi i mile spędzony dobry czas, a robienie bułeczek z dziećmi z pewnością będzie doskonałą zabawą dla wszystkich.


Składniki (8-9 bułek):

  • 600g mąki – typ 500 (u mnie mąka Basia wrocławska)
  • 120g-150g aktywnego, wcześniej dokarmionego zakwasu pszennego !!! (jak zrobić zakwas dowiesz się TUTAJ) **
  • 15g-20g drożdży piekarskich
  • woda – daję „na oko” ok. 250-350ml w zależności od mąki (jedna mąka wymaga więcej wody, inna mniej. Ciasto nie może być zbyt luźne, ale też nie może być zbyt zbite)
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 łyżki oliwy

    ** gdy nie masz zakwasu zrób na samych drożdżach. Zamiast 15g daj 25g i zrób zaczyn. A do zrobienia zakwasu serdecznie zachęcam, bo bułeczki są o wiele smaczniejsze i nie mają posmaku drożdży.

Przygotowanie:

Wsypujemy do naczynia mąkę, sól i rozkruszone drożdże (gdy robimy bułeczki na zakwasie nie robimy rozczynu! Dodajemy rozkruszone drożdże). Następnie dodajemy minimum 5-dniowy, aktywny, dokarmiony minimum 6 godzin wcześniej zakwas. Pomału i stopniowo wlewamy ciepłą wodę i wyrabiamy ciasto. Możemy na początku wyrabiać je mikserem za pomocą świdrów (ok. 7-10 minut), następnie wyrabiamy ręcznie, dodając na sam koniec 1 łyżkę oleju. Ciasto powinno być elastyczne.


Odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem na ok. 40-60 minut.
Po tym czasie, delikatnie „wylewamy” ciasto na oprószoną mąką stolnicę / stół i przystępujemy do SKŁADANIA ciasta (podobnie jak w przypadku chleba – ZOBACZ ). Następnie dzielimy ciasto na 8 równych części i formujemy kuleczki, które kładziemy na dużą blachę, wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia.

Gdy ciasto podwoi objętość, nacinamy żyletką, skalpelem lub ostrym nożykiem do warzyw i owoców. Wstawiamy od razu do nagrzanego wcześniej piekarnika : 180-200C.

Czas pieczenia: 20 minut.

Nasze bułeczki:

Smacznego!

Barbara Bratkowska


Data publikacji: 24 kwiecień 2020r