Prosisz czy żądasz?

Prośba powinna pozostawić rozmówcy możliwość wyboru, czy chce spełnić naszą prośbę czy nie.

M.B. Rosenberg mówi: „Prośby odbierane są jako żądania, gdy słuchacze sądzą, że jeśli się nie podporządkują, czekają ich zarzuty lub kara. Łatwiej im będzie potraktować naszą wypowiedź jako prośbę, a nie żądanie, jeśli wyraźnie zaznaczamy, że chcemy, aby ją spełnili, ale tylko pod warunkiem, iż zrobią to z własnej nieprzymuszonej woli”1.


Jak zatem prosić, aby nasza prośba nie brzmiała jak żądanie?


Proś w formie twierdzącej

Zasada niby prosta, a tak rzadko stosowana w praktyce. Gdy prosimy mówmy czego faktycznie potrzebujemy, zamiast mówić czego nie chcemy.

Dlaczego? Gdy zwracamy się do słuchacza w formie przeczącej, może on nie zrozumieć, o co go tak na prawdę prosimy. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że taka prośba wywoła u niego opór.
Zamiast mówić:
⛔ MÓGŁBYŚ NIE PRZESIADYWAĆ DO PÓŹNA W PRACY.
Powiedz:
✅ CHCIAŁABYM, ABYŚ SPĘDZIŁ DZISIEJSZY WIECZÓR ZE MNĄ.

Ponadto:
Unikaj niejasnych i abstrakcyjnych sformułowań:
⛔ POSTARAJ SIĘ MNIE ZROZUMIEĆ!
✅ CZY MOŻESZ MI POWIEDZIEĆ, CO ZROZUMIAŁEŚ Z NASZEJ ROZMOWY?



Prośba wyrażona z pominięciem uczuć i potrzeb osoby, która ją wyraża, może zabrzmieć jak żądanie



Im wyraźniej powiemy, czego oczekujemy, tym większą mamy szansę, że rozmówca zrobi to o co go prosimy. Zamiast mówić:
⛔ KIEDY WRESZCIE ZEPNIESZ WŁOSY ?
Powiedz:
✅ ŻONO MARTWIĘ SIĘ … WŁOSY SPADAJĄ CI NA OCZY, PRZEZ TO GORZEJ WIDZISZ. BOJĘ SIĘ, ŻE ZDARZY CI SIĘ WYPADEK PODCZAS JAZDY NA ROWERZE. MOŻE SPIĘŁABYŚ WŁOSY?


Prośba o informację zwrotną

Z doświadczenia wiemy, że nadany komunikat nie zawsze jest identyczny z odebranym. Chcąc sprawdzić czy nasza prośba została dobrze zrozumiana, poprośmy, aby rozmówca powtórzył ją własnymi słowami. Gdy spotkamy się z niezrozumieniem, nie mówmy:
⛔ ŹLE MNIE ZROZUMIAŁEŚ, MÓWIŁAM ZUPEŁNIE CO INNEGO.
Podejdźmy do tej sytuacji z empatią i nie szczędźmy wyrazów uznania, kiedy rozmówca starał się nas zrozumieć i miał chęć spełnienia naszej prośby:
✅ DZIĘKUJĘ, ŻE POWTÓRZYŁEŚ MI TO, CO ODE MNIE USŁYSZAŁEŚ. WIDZĘ, ŻE NIE WYRAZIŁAM SIĘ JASNO, WIĘC SPRÓBUJĘ JESZCZE RAZ2.


Związek powinien opierać się na szczerości i empatii

Kiedy w małżeństwie ufamy sobie i zależy nam na JAKOŚCI związku, nie postępujemy w taki sposób by „postawić na swoim”. Mamy świadomość, że celem naszych wszystkich działań jest wspieranie i ubogacanie życia współmałżonka. Opieramy naszą relację na szczerości i empatii, dzięki którym mogą wreszcie zostać zaspokojone potrzeby wszystkich zainteresowanych. Małżonkowie tworzą w ten sposób wspólnotę życia i miłości. Wspólnotę, która oznacza bycie JEDNO i bycie DAREM (dawanie i przyjmowanie). Wspólnotę, która ukierunkowana jest na DOBRO i szczęście małżonków3.
Zamiast pytać:
⛔ Czy mi jest z nią / z nim dobrze?
Zapytaj:
✅ Czy jej / jemu jest ze mną dobrze?

„Na tym właśnie polega prawdziwa, dojrzała miłość: osoba dorosła jest szczęśliwa, jeśli ten, kogo kocha, jest szczęśliwy, ponieważ jego szczęście uważa za własne”4

A.A.Terruwe&C.W.Baars

Wyzwanie


Nie czekaj aż współmałżonek poprosi cię o pomoc. Wyjdź pierwszy/a z inicjatywą i zapytaj:

➡ Co dziś mogę dla Ciebie zrobić, aby ubogacić twoje życie?

Każdego kolejnego dnia pytaj:

➡ Jak dziś mogę kochać moją żonę, by poczuła się kochana jak nigdy dotąd kochana nie była i nie będzie?

➡ Jak dziś mogę kochać mojego męża, by poczuł się kochany jak nigdy dotąd kochany nie był i nie będzie
?


Jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek trudności przed wykonaniem tego zadania, zachęcam cię do przeczytania tego artykułu: Wybieram pomaganie współmałżonkowi, ponieważ chcę …

POWODZENIA !


Autor: Barbara Bratkowska


1. Cyt. M.B.Rosenberg, Porozumienie bez przemocy, Warszawa 2015, s.99
2. Por .Tamże, s.81-89
3. Por. KKK 1601 „Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (KPK, kan. 1055, § 1).
4. Cyt. A.A.Terruwe, C.W.Baars, Integracja emocjonalna. Jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać, Poznań 2015, s.24


Data publikacji: 30 wrzesień 2019r

Inne artykuły z tej KATEGORII