Studia: Familiologia (Nauki o Rodzinie)

Familiologia (Nauki o Rodzinie) – studia interdyscyplinarne I i II stopnia.

Rodzina stanowi centrum życia większości ludzi, jest najważniejszą i podstawową komórką społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo. Życie rodzinne jak każdy inny aspekt życia społecznego zmieniało się, zmienia się i będzie się zmieniać. Małżeństwa i rodziny przechodzą w obecnych czasach przez trudny i niespokojny okres, dlatego zainteresowanie rodziną stale wzrasta, a specjaliści ds. rodzin coraz częściej zatrudniani są w instytucjach (w tym rządowych), których misją jest nieść pomoc rodzinie. 

Familiologia (Nauki o Rodzinie) to studia interdyscyplinarne, a to oznacza, że program studiów obejmuje wiele dyscyplin. Na liście przedmiotów znajdziemy m.in.: anatomię, socjologię, pedagogikę, psychologię, prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo kanoniczne, podstawy poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego, komunikację międzyosobową, seksuologię, filozofię, antropologię, teologię, podstawy psychoterapii i wiele innych.

Szeroki wachlarz przedmiotów, wysoka jakość nauczania i coraz większe zapotrzebowanie na ekspertów rodzin to argumenty, dla których warto podjąć naukę na tym kierunku.

Student familiologii:

– zdobędzie wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie poradnictwa małżeńsko-rodzinnego
– nauczy się jak pomagać i udzielać wsparcia małżeństwom i rodzinom, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy i trudności
– nauczy się jak podejmować działania profilaktyczne wobec takich problemów jak: trudności wychowawcze, zaburzenia zachowania, uzależnienia, prostytucja, pornografia, przestępczość itp.
– będzie dysponował wiedzą na temat psychologicznych podstaw rozwoju człowieka oraz psychopatologii
– zdobędzie wiedzę i umiejętności umożliwiające postawienie diagnozy, wsparcie oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów
– zdobędzie przygotowanie do prowadzenia mediacji oraz negocjacji

i wiele innych

Perspektywy zawodowe:

Familiologia - studia Nauki o Rodzinie
  • familiolog
  • interwent kryzysowy
  • specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego
  • doradca życia rodzinnego / doradca rodzin
  • nauczyciel przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie (po uzyskaniu kwalifikacji wymaganych do wykonywania zawodu nauczycielastudia oferują taką możliwość)
  • mediator rodzinny
  • asystent rodziny
  • specjalista ds. polityki rodzinnej
  • kurator społeczny (po spełnieniu dodatkowych warunków – zobacz: Ustawa o kuratorach sądowych z dnia 27 lipca 2001 r.)
  • osoba pełniąca różne funkcje w poradniach małżeńsko-rodzinnych, placówkach oświatowo-wychowawczych, resocjalizacyjnych; ośrodkach pomocy społecznej; instytucjach profilaktyki społecznej (po uzupełnieniu dodatkowych kwalifikacji w przypadku, gdy jest to wymagane do pracy w ww. instytucjach), placówkach wspierających rodziny osób uzależnionych, ośrodkach interwencji kryzysowej
  • mediator sądowy – (po spełnieniu dodatkowych warunków: osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego)

Zostaniesz familiologiem – specjalistą do spraw małżeństw i rodzin / specjalistą poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego i jedyne co może cię ograniczyć w budowaniu twojej ścieżki kariery to twoja wyobraźnia.

Dla kogo studia?

Jeśli interesujesz się psychologią, jesteś osobą kreatywną i samodzielną, lubisz pracę z ludźmi, dobrze czujesz się w środowisku pracy gdzie trzeba szkolić, pomagać, wychowywać i doradzać. Ponadto jesteś osobą empatyczną, wyrozumiałą i cierpliwą. Interesują cię przemiany jakie zachodzą w rodzinie, a zagadnienia społeczne są dla ciebie wyzwaniem – to wybór studiów na kierunku Familiologia (Nauki o Rodzinie) z pewnością jest trafnym wyborem.

Gdzie studiować?

Uczelnie w Polsce oferują różne specjalizacje swoim studentom. Dlatego warto zwrócić uwagę, które uczelnie przygotowują studentów do pracy na rzecz rodziny w różnych instytucjach społecznych, o których pisałam powyżej.

Z pewnością warto przyjrzeć się ofercie jaką oferuje:
1. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – szczegółowy opis kierunku KLIK >>
2. Uniwersytet Szczeciński.
3. Uniwersytet Śląski.
4. Katolicki Uniwersytet Lubelski.
5. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
6. Uniwersytet Rzeszowski.

Tego większość nie wie!

Familiolog (specjalizacja: poradnictwo małżeńsko-rodzinne) nabywa wiedzę i umiejętności w zakresie poradnictwa, udzielania pomocy psychologicznej oraz terapii małżeństwa i rodziny, na bazie których ma możliwość uzupełnienia kształcenia w celu uzyskania certyfikatu psychoterapeuty. To konkretna specjalizacja.
Familiolog jest specjalistą, który pomaga konkretnej grupie osób. Specjalizuje się w udzielaniu pomocy małżeństwom i rodzinom. Jest ekspertem w tej dziedzinie.

Przyjrzyjmy się siatce kluczowych przedmiotów, jakie obowiązują na Uniwersytecie Śląskim (2018/2019)
Studia I stopnia – specjalizacja: Poradnictwo małżeńsko-rodzinne + II stopnia – specjalność: mediacje rodzinne + asystentura rodzin

PrzedmiotLiczba godzin RAZEMWykładĆwiczenia
Wybrane zagadnienia
z anatomii i fizjologii
(układ nerwowy)
2020
Psychologia ogólna3030
Psychologia rozwoju człowieka904545
Psychologiczne aspekty prokreacji2020
Psychologia małżeństwa i rodziny603030
Podstawy poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego603030
Warsztat umiejętności pomagania3030
Biomedyczne podstawy małżeństwa z elementami seksuologii403010
Psychopatologia403010
Podstawy psychoterapii301515
Komunikacja międzyosobowa20515
Psychologia starości1515
Opieka paliatywna251510
Pedagogika ogólna603030
Pedagogika rodziny 352015
Pedagogika specjalna1515
Dydaktyka ogólna301515
Dydaktyka szczegółowa904545
Pedagogika resocjalizacyjna301515
Deficyty rozwojowe u dzieci301515
Podstawy diagnozy pedagogicznej301515
Etyka i bioetyka503020
Podstawy filozofii754530
Praca socjalna301515
Wprowadzenie do prawa cywilnego251510
Cywilne prawo rodzinne i kanoniczne prawo małżeńskie 503020
Socjologia ogólna453015
Socjologia rodziny301515
Polityka społeczna301515
Przemoc domowa301515
Uzależnienia i współuzależnienie502030
Praktyka mediacji rodzinnej954055
Elementy prawa karnego25205
Psychoprofilaktyka251015
Praca asystenta rodziny – interwencja kryzysowa301020
Podstawy coachingu301515
Praca asystenta rodziny803050
Praca kuratora sądowego2525

i wiele innych przedmiotów + praktyki zawodowe + pedagogiczne

Autor: Barbara Bratkowska

Przeczytaj również:


Data publikacji: 15 lipiec 2019r

Inne artykuły z tej KATEGORII

2 komentarze

  1. Diana says:

    Pani Barbaro,
    Mam pytanie.
    Co w sytuacji jeśli ktoś jest po licencjacie z filologii? Co Pani radziłaby takiej osobie która chciałaby pracować jako doradca (ewentualnie terapeuta) w katolickiej poradni rodzinnej z małżeństwami? Lepiej skończyć magistra z filologii i potem studia podyplomowe, czy zacząć licencjat z nauk o rodzinie i potem magistra? Dla 26 – letniej osoby, która pracuje na pełen etat zostaje tylko kształcenie „zaoczne”.
    Część osób radzi mi skończenie filologii żeby mieć pełne wykształcenie i potem zrobić podyplomowe np. z nauk o rodzinie lub spróbować dostać się na psychoterapię.
    Muszę przyznać, że byłam też rok na psychologii ale ten kierunek był dla mnie, jakby to określić… zbyt ateistyczny. W Krakowie jest jeszcze coś takiego jak 2-letnie studium teologii rodziny organizowane przez kurię – co jest bardzo ciekawe bo zahacza o tematy prawa kanonicznego, npr, nauczanie Jana Pawła II w kontekście rodziny itp.

    Mam teraz duży dylemat, zwłaszcza że jest czas rekrutacji na uczelniach.

    Będę wdzięczna za poradę.

    Pozdrawiam serdecznie!
    Diana

    1. rozwoj-osobisty.com says:

      Pani Diano
      Wybór drogi zawodowej z pewnością nie należy do łatwej decyzji.
      Przy podejmowaniu decyzji warto mieć świadomość swoich potrzeb, czego tak naprawdę się chce. Jeśli przy Pani uczelni znajduje się Biuro Doradztwa Zawodowego można skorzystać z bezpłatnej konsultacji, podczas której zostanie wykonany test talentów / predyspozycji zawodowych, który z pewnością będzie cennym drogowskazem przy podejmowaniu samodzielnej decyzji.
      Pytania, które mogą dodatkowo pomóc:
      1. Ile czasu zajmie mi nauka, gdy zdecyduję się na studia licencjackie, a ile czasu zajmie mi nauka, gdy skończę studia z filologii, a następnie pójdę na podyplomowe? Czy mogę sobie na to pozwolić? (zdrowie, rodzina, planowanie potomstwa, praca zawodowa, finanse itp.)
      2. Jakie uprawnienia będę miała po licencjacie z Nauk o Rodzinie, a jakie po studiach podyplomowych? Czy te uprawnienia będą wystarczające, by robić to czego naprawdę chcę?
      3. Co z tytułem magistra? Po ilu latach? itp. (tytuł wymagany przez wielu pracodawców).

      Podejmując decyzję, musimy mieć wolną wolę, bo tylko wówczas możemy podjąć samodzielną decyzję. Możemy oczywiście konsultować się z innymi, ale ostateczną decyzję podejmujemy zawsze samodzielnie.

      Podsumowując – Zasada 5 “P”, wynikająca z nauki św.Tomasza:
      1. PRZEMYŚL – kierujemy się rozumem bez emocji, trzeźwe spojrzenie na tą sytuację, w której się znajdujemy. Patrzymy na tą sytuację tak jakbyśmy mieli komuś innemu doradzić. Jakie chcielibyśmy poznać fakty, aby dobrze doradzić tej osobie?
      2. PYTAJ – pytamy przeszłości i “uczonych”. Nauka na własnych błędach lub błędach innych osób. Może ktoś ze znajomych był w podobnej sytuacji? Rozszerzamy swoje widzenie.
      3. PRZEWIDUJ – na podstawie punktu 1 i 2 przewidujemy skutki jednej i drugiej decyzji.
      4. PRZEMÓDL – pytamy Pana Boga, konfrontujemy to z Nim.
      5. POCZEKAJ – czekamy tydzień, dwa, cztery tygodnie, aby decyzja się ugruntowała.

      Życzę Bożego prowadzenia.
      Basia

Możliwość komentowania jest wyłączona.